Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 12 Listopad 2019    |    Imieniny obchodzą: Renata, Witold, Konrad

Wyjątkowa Noc Biologów

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_IMG_20190111_173835.jpgW piątek 11 stycznia 2019 roku, w godzinach popołudniowych uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie wraz z opiekunami: p. Mariolą Kamińską, p. Barbarą Mulewicz i p. Ryszardem Kowalczykiem uczestniczyli w Ogólnopolskiej Nocy Biologów pod hasłem: „Żywa energia”, zorganizowanej przez Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W tę wyjątkową noc każdy uczestnik mógł stać się naukowcem, detektywem i przyrodnikiem. Z bliska poznaliśmy niezwykłe właściwości askorbinianu, polifenoli i produktów pszczelich, dowiedzieliśmy się, czy można pokonać stres i czy szczepić, czy nie szczepić, poznaliśmy tajemnice proteomu człowieka, dowiedzieliśmy się, co to jest nanotechnologia i czy prebiotyk probiotykowi równy, co kryje antybiotykooporność i dlaczego terapia larwalna jest szansą na skuteczne leczenie ran w XXI wieku, na czym polegają migracje i inwazje mikroorganizmów, oraz czy roślinne eliksiry i zioła są dobre na wszystko.

W laboratoriach i pracowniach badawczych mogliśmy pod opieką naukowców wykonywać doświadczenia i eksperymenty, przeprowadzić obserwacje mikroskopowe, zadać pytania czy wziąć udział w dyskusji. Hitem warsztatów okazała się dysekcja  serca wieprzowego, gdzie pod okiem pracowników uniwersytetu mogliśmy przeprowadzić wyjątkowe doświadczenie i poznać wnętrze jednego z najważniejszych organów. Kolejną z atrakcji było dla nas  poznanie ryby od środka. W Oceanice odkrywaliśmy morskie otchłanie, spotkaliśmy się „oko w oko z drapieżnym ptakiem”, owcami jako żywymi kosiarkami, zaprojektowaliśmy swoje wisiorki z koralików i papieru, oznaczaliśmy sobie grupę krwi, a także oglądaliśmy w planetarium niebo nad Kielcami.

Dzięki rozległej tematyce programu Nocy Biologów każdy uczeń mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Biologia towarzyszy nam od najdawniejszych czasów. Zarówno wtedy, jak i teraz nauka ta opiera się na tej samej ludzkiej ciekawości świata, chęci obcowania z wielką tajemnicą stworzenia i niezbadanymi zagadkami dotyczącymi najodleglejszych zakątków Ziemi.


Mariola Kamińska

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00