Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 25 Luty 2020    |    Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Delegacja z powiatu włoszczowskiego na pogrzebie porucznika Bolesława Ciesielskiego ps. Farys II

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_ART_186_n_20190619_133700_(Copy).jpgW dniu 19 czerwca 2019 roku uczestniczyliśmy w pogrzebie porucznika Bolesława Ciesielskiego ps. Farys II. Odprowadziliśmy świętej pamięci porucznika Bolesława Ciesielskiego ps. Farys II (1926 – 2019) na wieczną wartę. Spoczął na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie. Był to żołnierz I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.  Dzielni  żołnierze  majora ,,Nurta” dali pokaz  odwagi i męstwa, stając do walki z licznym i dobrze uzbrojonym niemieckim Wehrmachtem.

W uroczystości pogrzebowej Farysa II uczestniczyli ze sztandarami członkowie ŚZŻAK Koło Armii Krajowej w Olesznie i we Włoszczowie oraz członkowie Koła NSZ w Olesznie. List pożegnalny na cmentarzu od władz powiatu włoszczowskiego: starosty – p. Dariusza Czechowskiego i wicestarosty – p. Łukasza Karpińskiego odczytał p. Ryszard Kowalczyk – nauczyciel historii z ZPO w Olesznie. W imieniu społeczności szkolnej Zespołu Placówek Oświatowych w Olesznie porucznika Farysa II pożegnała p. Anna Resiak - wicedyrektor szkoły. W mowie pożegnalnej między innymi oznajmiła: „Farysie II możesz być dumny z dobrze spełnionego obowiązku wobec Ojczyzny. Nie spotkamy się już w tym roku jesienią  na  uroczystości rocznicowej bitwy pod Chotowem.  Zawsze na tych uroczystościach byłeś dla nas Gościem najważniejszym – Honorowym. Twój przyjazd do Oleszna a potem do Chotowa był możliwy dzięki wsparciu i pomocy najbliższej, kochającej Cię rodziny  -  i za to Państwu dziękujemy.

Na spotkaniach z uczniami w szkole w Olesznie oraz na polanie, niedaleko pomnika w Chotowie przy ognisku  wspominałeś  młodzieńcze lata spędzone na ukrywaniu się w lasach i walce z okupantem hitlerowskim.  Słyszeliśmy często słowa: „Ile ryzyka było w tej walce i zarazem szczęśliwych przypadków, które pozwoliły przeżyć nam ten koszmar”. Dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w ZPO  w Olesznie  były to prawdziwe lekcje historii,  ukazujące  okrutny czas walki z okupantem hitlerowskim podczas II wojny światowej. Zawsze byłeś  wdzięczny społeczności Oleszna i Chotowa za to, że pamiętają  o bohaterskich czynach  …„ tych chłopców z lasu”. To oni w tamte wojenne dni, dawali  walczącym partyzantom  jeść, przyjmowali na nocleg, udzielali informacji o wrogu. Dziękujemy poruczniku za wspólnie spędzone chwile podczas rocznicowych uroczystości pod Chotowem …”.

Uczestnicy uroczystości pogrzebowej dziękują panu wicestaroście Łukaszowi Karpińskiemu za duże zaangażowanie w zorganizowanie  dowozu na pogrzeb Farysa II do Krakowa. Dziękujemy również rodzinie zmarłego porucznika Bolesława Ciesielskiego ps. Farys II za wdzięczność okazaną w dniu pogrzebu.

Uczestnicy pogrzebu Farysa II

 GALERIA  GALERIA  GALERIA  GALERIA
 GALERIA    

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00