Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 3 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Lidia, Augustyn, Nikodem

GMINNY PRZEGLĄD PROZY I POEZJI PATRIOTYCZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W MIECZYNIE

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_ART_268_N_przeglad2019_3.jpgOjczyzna to wielkie słowo, pisało o niej wielu wybitnych pisarzy i poetów. Każdy z nich innymi słowami przedstawiał jej dzieje. Jedni sławili piękno jej krajobrazów, inni zachwycali się bohaterstwem ludu, czy wreszcie niepowtarzalnością języka i kulturą. Wszyscy zgodnie chcieli i nadal pragną, aby Polska była zawsze wolna, piękna i lepsza.

Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia tym pragnieniem połączeni zorganizowali II Gminny Przegląd Prozy i Poezji Patriotycznej. Mottem wydarzenia były  słowa  z wiersza Grażyny Siekluckiej: „Polsko suwerenna i niepodległa, Polsko triumfu i chwały, chroń naszych ziem krwawo zdobytych, wraz z Twoim stróżem, orłem białym”. Na patriotyczną uroczystość przybyli uczniowie z nauczycielami ze wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Swoją obecnością zaszczycił organizatorów pan wójt Jacek Sienkiewicz, pani Irena Kuśmierczyk - kierownik Samorządowego Centrum Oświaty w Krasocinie, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksa Raka w Krasocinie pani Magdalena Kowalczyk oraz jej zastępca - pani Anna Pawelec. Przybyłych na świętowanie gości powitała dyrektor Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie pani  Małgorzata Klimczyk - Karpińska.

Najpierw uczniowie klas starszych szkoły w Mieczynie przedstawili przesłanie  patriotycznego spotkania. Następnie przedstawiciele z poszczególnych szkół recytowali wiersze o tematyce patriotycznej oraz fragmenty prozy. Repertuar charakteryzował się dużą różnorodnością. Były nawiązania m. in. do twórczości Jana Pawła II, Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Kubiaka, Władysława Bełzy, Antoniego Słonimskiego. Dobór utworów podkreślał główne przesłanie: „Nigdy więcej wojny!”, nawiązywał do różnych odmian patriotyzmu, które zależały od sytuacji, w jakich znajdował się polski naród. Występom towarzyszył podniosły nastrój i chwile wzruszenia. To była prawdziwa lekcja umiłowania Ojczyzny. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami za piękne chwile, wręczeniem dyplomów i pamiątkowych statuetek.

 

 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA  

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00