Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 2 Lipiec 2020    |    Imieniny obchodzą: Jagoda, Urban, Otton

„Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi. Szatkownica poszła w taniec. To ci będzie szatkowanie!’’

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_ART_320_n_kiszenie_kapusty_Bukowa_(9)_(766x1024).jpgJesień to czas kiedy przygotowujemy zapasy na zimę, np. robimy przetwory z owoców i warzyw. W ramach realizacji tematu „Zapasy na zimę” dzieci z grupy Słoneczka” z Samorządowego Przedszkola w Bukowie brały udział w zajęciu kulinarnym, w czasie którego robiły kompoty i soki oraz przygotowały kapustę  do kiszenia domowym sposobem według sprawdzonej receptury zaproszonych gości.

W pierwszej części przedszkolaki poznały walory smakowe i zdrowotne warzyw i owoców. Dowiedziały się jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę oraz oglądały szatkownicę, której używały jeszcze ich praprababce i zapoznały się z zasadami jej działania. W drugiej części zajęć podzielone na grupy przedszkolaki  zabrały się do pracy. Każda drużyna miała inne zadanie. Jedni szatkowali kapustę, inni z dużym zaangażowaniem obierali i tarli marchewkę, a pozostali robili kompoty i soki. Dzieci wytrwale pracowały pod czujnym okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Występ. Następnie poszatkowaną kapustę wrzuciły do przygotowanej beczki i każdą warstwę posypywały solą i marchewką. Należy wspomnieć, że nie zapomniały o jej dokładnym ugnieceniu w taki sposób, aby kapusta puściła sok. Tak przygotowane zapasy trafiły do chłodnego  pomieszczenia. Przedszkolaki już nie mogą się doczekać chwili, kiedy będą mogły ich  skosztować.

 Dzieci były bardzo dumne z samodzielnie wykonanych przetworów. Przygotowanym sokiem poczęstowały wszystkich przedszkolaków. Po skończonej pracy przyszedł czas na zabawę w ciuciubabkę. Gdy maluchy zmęczyły się już podskokami, wykonały pracę plastyczną „Nasze zapasy”.

Dziękujemy Panią z KGW z Występ za przybycie, zaangażowanie i okazaną życzliwość. Spotkanie udowodniło, że starsi i młodsi mogą odnaleźć wspólny język także w kuchni.

 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00