Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 3 Sierpień 2020    |    Imieniny obchodzą: Lidia, Augustyn, Nikodem

XII Gminno-Parafialny Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych.

b_150_100_16777215_00_images_stories_2019_ART_360_n_szopki_27.JPG„WIELKA JEST TAJEMNICA WIARY”, „Poprzez ciszy mgłę z dala słychać śpiew, dziś wszystkim z nas, Bóg narodzi się”. W Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie w dniu  19 grudnia 2019 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XII Gminno-Parafialnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Honorowy patronat nad konkursem, jak co roku, objęli: Proboszcz Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Bukowie Ks. Tadeusz Siciarski, Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński oraz pani Dyrektor Agata Kapelusz- Derejska.

Szopki są nieodłącznym elementem tradycji świąt Bożego Narodzenia. Techniki ich budowy są różnorodne, a efekty końcowe niesamowicie piękne, o czym mogli się przekonać uczestnicy konkursu, do którego przystąpiły wszystkie szkoły z gminy Krasocin. Na tegoroczny konkurs zgłoszono szopki, które reprezentowały rozmaite style, ale  posiadały  wyrównany poziom artystyczny. Były dopracowane, staranne, solidnie wykonane - i po prostu ładne. Dozwolona w regulaminie duża swoboda twórcza w realizacji pomysłu na betlejemską szopkę, dowolny wybór materiałów i techniki wykonania  pozwalają na to aby  zbudować szopkę dla Świętej Rodziny na miarę własnej wyobraźni, talentu i możliwości. Na pochwałę zasługuje  fakt, że wszystkie prace złożone na konkurs są rękodziełami wykonanymi samodzielnie albo wraz z rodziną lub rówieśnikami.

Tajemnica narodzin Dzieciątka jest inspiracją do tworzenia barwnego świata szopek, a także kartek i ozdób w różnych technikach plastycznych co można było podziwiać  na „Świątecznym kiermaszu rozmaitości”, na którym prezentowali swoje dzieła  lokalni twórcy: Pani Małgorzata Krasoń, Pani Katarzyna Konieczna, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Ostrowa i Fanisławic.

Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klas piątych wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe. Świetności inscenizacji dodały pastorałki, kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Po zakończonym spektaklu głos zabrała  dyrektor szkoły p. Agata Kapelusz - Derejska, która podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie  jasełek oraz za wspaniałe wprowadzenie w atmosferę ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA. Następnie podsumowano szkolny etap konkursu szopek i ozdób świątecznych oraz zostało powołane jury XII Gminno- Parafialnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych w składzie: ks. Tadeusz Siciarski, ks. Jerzy Korona, Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński, przewodniczący Rady Gminy w Krasocinie Bogdan Bukowski i Pani Sylwia Malinowska  reprezentująca Ośrodek Terapii Zajęciowej w Ostrowie.

Komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia, bo inwencja autorów była jak zawsze  imponująca ale ostatecznie nagrodzono i wyróżniono 12 wyjątkowych szopek.

W kategorii klas I-IV

I miejsce - Szkoła Podstawowa  w Bukowie
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie
III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie

Wyróżnienia :

Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Cieślach
Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie
Szkoła Podstawowa w Krasocinie

W kategorii klas V-VIII

I miejsce -Szkoła Podstawowa  w Bukowie
II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Czostkowie
III miejsce-  Szkoła Podstawowa  im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki Cieślach

Wyróżnienia:

Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie
Szkoła Podstawowa w Krasocinie
Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Olesznie

Przyznano po raz drugi Grand Prix XII Gminno-Parafialnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych w Bukowie za najwyższą liczbę punktów zdobytą przez szopki w obu kategoriach. Przechodnią statuetkę Anioła otrzymała Szkoła Podstawowa w Bukowie.
Reprezentacja każdej szkoły otrzymała: statuetkę, dyplom, nagrody książkowe, kostium pasterza oraz upominki indywidualne dla uczniów. Natomiast zaproszeni goście zostali obdarowani świątecznymi cyprysami.

 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA
 GALERIA GALERIA GALERIA GALERIA

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
krasocin@eobip.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00