ZDJĘCIEMłodzieżowa Orkiestra Dęta OSP (MOD OSP) Krasocin wraz z grupą taneczną Aplauz w ostatnich dniach wzięła udział w 102 Carnaval Chalon-sur-Saône we Francji. MOD i Aplauz do uczestnictwa w festiwalu zostały zaproszone przez komitet organizacyjny imprezy. Niewątpliwie jest to pokłosie wielu poprzednich sukcesów orkiestry i grupy Aplauz na arenie międzynarodowej.

Po dwudziestu kilku godzinach jazdy formacja zameldowała się na miejscu w hali festiwalowej Arena LE COLISEE. Po krótkiej odprawie i obiedzie orkiestra przemieściła się do hotelu, gdzie muzycy wraz z tancerkami mogli odpocząć po ciężkiej podróży. Był to jednak jeden z niewielu momentów regeneracji podczas całego festiwalu. Uczestnictwo w imprezie okazało się nie tylko cennym doświadczeniem i dobrą zabawą, ale także ciężką pracą.

O godz. 16:00 w głównej hali odbyła się próba indywidualna naszej formacji i próby połączonych zespołów. W przygotowaniach oprócz grupy z Krasocina uczestniczyły orkiestry wojskowe z Francji i Ukrainy, dwie orkiestry z Holandii oraz zespoły akrobatyczno-taneczne z Niemiec i Gruzji. O godzinie 19:30 rozpoczęła się parada ulicami miasta, która trwała do godz. 21:00.

Sobota upłynęła pod znakiem muzycznego maratonu. Począwszy od porannych prób do wspólnego finałowego występu, o godz. 14:30 MOD i Aplauz wystąpiły w pierwszym spektaklu. Każdy z uczestników dał popis indywidualny, czego zwieńczeniem był koncert wspólny wraz z wokalistkami, tancerzami i akrobatami.  Całość trwała ponad trzy godziny. Licznie zgromadzona publiczność (około 5 tys.) miała możliwość uczestniczenia w wydarzeniu prezentującym najwyższy poziom muzyczny i artystyczny. Każda z formacji otrzymywała gromkie brawa, ale niewątpliwie serca zgromadzonych na trybunach skradła nasza formacja za sprawą muzyków tańczących Zorbę, którzy po jego zakończeniu przesyłali buziaki rozbawionej publiczności. Po kolacji, o godz. 20:30, rozpoczął się kolejny spektakl. Bardzo zmęczeni, ale zadowoleni ze swoich występów, nasi artyści wrócili do hotelu późno w nocy.

Niedziela była ostatnim dniem festiwalu, jednak równie pracowitym i wyczerpującym. Po przedpołudniowym spotkaniu z Prezydentem miasta, który podziękował wszystkim uczestnikom i organizatorom za trud oraz dostarczenie ogromnej dawki wrażeń, orkiestra wraz z grupą taneczną udała się do centrum miasta. Tam już od godz. 13:00 formował się dwukilometrowy korowód festiwalowy. Pogoda nie napawała optymizmem do grania, marszu i tańca, ponieważ niska temperatura i silny wiatr uniemożliwiały muzykom i mażoretkom swobodny popis. Nie zniechęciło to jednak ambasadorów z Krasocina, dając podczas 5 kilometrowego marszu popis swoich umiejętności muzyczno- tanecznych kilkudziesięciotysięcznej publiczności zgromadzonej po obu stronach ulic. Wypełniwszy swoje zadanie, cała grupa udała się w podróż powrotną do Polski.

Kierownikiem wyjazdu był Tomasz Tatar, opiekunami Iwona Dusza, Aleksandra Górecka, Monika Chruściel oraz Angelika Kowalczyk. Firma przewozowa WZOREK z Białogonu zadbała o wygodną i bezpieczną podróż.

Orkiestra składa podziękowania Gminie Krasocin, Starostwu Powiatowemu we Włoszczowie oraz Urzędowi Marszałkowskiemu w Kielcach za wsparcie finansowe.

Leopold Kwapisz