Font Size

Cpanel
Dzisiaj jest: 5 Sierpień 2021    |    Imieniny obchodzą: Oswald, Emil, Maria

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowie w Ojcowskim Parku Narodowym

b_150_100_16777215_00_images_stories_2021_ART_164_n_IMG_20210608_130750.jpgPobudka 6.30. Solidne śniadanie, spakowany plecak i zbiórka na parkingu pod szkołą w Bukowie. Wszak to kolejny nasz wyjazd na fajną wycieczkę. Tym razem wybraliśmy zwiedzanie najmniejszego parku narodowego w Polsce, czyli … kierunek Pieskowa Skała i Ojców. Piękna, słoneczna pogoda, dobre humory, adrenalina pulsująca w żyłach i lekcje w terenie pozwalają utwierdzić nas w przekonaniu, że świat jest niezwykły.

W autokarze pani Sławomira Jambor przypomniała nam jaki jest cel naszej podróży i „co w trawie piszczy”. Przy okazji powtórzyliśmy lekcje dotyczące Jury Krakowsko – Częstochowskiej oraz zjawisk krasowych. Spisaliśmy się całkiem nieźle, gdy przewodnik jurajski Piotr Ptyś kierował do nas kolejne pytania. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od malowniczo położonego zamku w Pieskowej Skale. Poznaliśmy historię i legendy związane z tym miejscem. Po drodze stanęliśmy przy 20 – metrowej Maczudze Herkulesa i pomniku upamiętniającym bitwę stoczoną w 4 marca 1863 roku pod Pieskową Skałą. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Ojców. Wysiedliśmy z autokaru i w uporządkowanym szyku powędrowaliśmy wzdłuż Doliny Prądnika. Naszym oczom ukazały się dumnie stojące od wieków ostańce krasowe: Igła Deotymy, Brama Krakowska, Rękawica.  Przy „Źródełku Miłości” pomyśleliśmy o swoich marzeniach, nabraliśmy wody źródlanej i powędrowaliśmy dalej. Panie Barbara Smól i Justyna Tatar czuwały nad naszym bezpieczeństwem, pan przewodnik opowiadał nam o Ojcowskim Parku Narodowym i nadawał tempo marszu.  Ostatnim punktem podróży było zwiedzanie Jaskini Ciemnej. Jest ona mniej znana niż Jaskinia Łokietka, ale również ciekawa, choćby ze względu na znajdujące się tu ślady bytności Neandertalczyków. Zwiedzając jaskinię zdaliśmy sobie sprawę, że 60 tys. lat temu na Ziemi żyły dwa gatunki ludzi: homo sapiens i homo neanderthalensis. Ponadto zaobserwowaliśmy najbardziej jadowitego pająka w Polsce tzw. sieciarza jaskiniowego i latające nad naszymi głowami podkowce małe. To nietoperze, które licznie występują w tej jaskini.

Dolina Prądnika nas zachwyciła. Wyłaniające się białe skałki spośród wiosennej, czystej zieleni okalających je drzew, lazurowe niebo, słoneczko towarzyszące nam w każdej chwili, miła atmosfera i wiele cennych informacji, z pewnością pozostaną na długo w naszej pamięci. Klasy VI B i VIII z wychowawcami składają serdeczne podziękowania firmie Lhoist Bukowa za sfinansowanie wyjazdu.

 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria Galeria
 Galeria Galeria Galeria  

Instytucje

Urząd Marszałkowski
www.sejmik.kielce.pl
Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
www.kielce.uw.gov.pl
Poradnikowy portal dla organizacji pozarządowych
www.poradnik.ngo.pl
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
www.mrr.gov.pl
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
www.minrol.gov.pl
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
www.pafw.pl
Program "Młodzież w działaniu"
www.mlodziez.org.pl

Kontakt

Urząd Gminy w Krasocinie

Ul. Macierzy Szkolnej 1

29-105 Krasocin

Tel /041/ 3917026
Fax /041/ 3917010
gmina@krasocin.com.pl
bip.krasocin.com.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 7.00 - 18.00
Wtorek: 7.00 - 16.00
Środa: 7.00 - 16.00
Czwartek: 7.00 - 16.00
Piątek: 7.00 - 14.00

Deklaracja dostępności