Zespół Mazowsze19 sierpnia br. odbyły się Gminne Dożynki, czyli święto plonów i rolników. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Doroty i Tekli w Krasocinie, sprawowaną przez ks. Jerzego Sikorę z parafii Krasocin, ks. Tadeusza Siciarskiego i ks. Andrzeja Dulnika z parafii Bukowa oraz ks. Jerzego Koronę z parafii Kozłów. Po nabożeństwie  korowód, na czele z MOD Krasocin, zespołem tanecznym "Aplauz", starostami dożynek Anną Wójcik z Oleszna oraz Ryszardem Krawczyńskim z Występ, zaproszeni goście, koła gospodyń wiejskich, sołectwa oraz mieszkańcy gminy, przemaszerowali na obiekt sportowo-rekreacyjny w Lipiu, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości dożynkowej.

Zgodnie z tradycją, sołectwa przekazały na ręce Z-cy Wójta Gminy Krasocin Jacka Sienkiewicza oraz Przewodniczącego Rady Gminy Bogdana Bukowskiego wieńce dożynkowe oraz kosze z darami. Symboliczny bochen chleba przekazali również starostowie dożynek. W konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Krasocin” nagrody otrzymali: panie z KGW w Ludyni za zajęcie I miejsca, za II miejsce  KGW w Mieczynie a  KGW w Ostrowie „Malowanki” za zajęcie III miejsca. Pozostałe wieńce i kosze zostały również nagrodzone. Nagrodę za występ otrzymały: MOD OSP Krasocin, grupa taneczna "Aplauz", Orkiestra Dęta OSP Oleszno, KGW w Cieślach, KGW  w Mieczynie, Zespoł Ludowy Melodia z Oleszna, KGW w Skorkowie, KGW Olesznianki w Olesznie, Krasocka Kapela. W uroczystości dożynkowej wzięli udział m. i. Honorowy Obywatel Gminy Krasocin Poseł RP Bartłomiej Dorywalski, Starosta Włoszczowski Dariusz Czechowski, Wicestarosta Włoszczowski Łukasz Karpiński, Członkowie Zarządu Powiatu Włoszczowskiego - Małgorzata Gusta oraz Rafał Pacanowski. Głównym wydarzeniem dożynek był 90 minutowy koncert w wykonaniu PZLPiT „MAZOWSZE” im. Tadeusza Sygietyńskiego, jednego z największych polskich zespołów odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego, w skład którego wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. Artyści zaprezentowali koncert "Kalejdoskop Barw Polski". Był to wybór pieśni i tańców pochodzących z różnych zakątków kraju, pokazujący folklor wsi i miasteczek, ich tańce, przyśpiewki i muzykę. "Mazowsze" to polski folklor, który zdobył uznanie na największych światowych scenach. W tym roku zespół obchodzi jubileusz 75-lecia powstania. Z tej okazji Wójt Gminy Krasocin przekazał na ręce dyrektora „Mazowsza” Jacka Bonieckiego pamiątkowy grawerton. Kolejną niespodzianką wieczoru był występ solistek z pochodzących z terenu gminy Krasocin: Nel Włodarskiej, Katarzyny Mazur oraz Kingi Łapot-Zawady. Dodatkowych atrakcji dostarczyły liczne stoiska serwujące regionalne potrawy. Na zakończenie wystąpił zespół disco polo Rompey  a tuż po jego koncercie odbyła się dożynkowa dyskoteka.

Szczególne wyrazy podziękowania za okazaną życzliwość, kierujemy do sponsorów, którzy  finansowo wsparli tę uroczystość.

SPONSORZY GMINNYCH DOŻYNEK 2023

1) Lhoist Bukowa Sp. z o.o;